Kobylany: Przywracamy pamięć o powstańcu styczniowym Franciszku Jachimowiczu

Kobylany: Przywracamy pamięć o powstańcu styczniowym Franciszku Jachimowiczu

Na cmentarzu w Kobylanach odsłonięty zostanie odnowiony pomnik Franciszka Jachimowicza, powstańca styczniowego, który po powstaniu schronił w dworze w Kobylanach. O powstańcach w regionie, w tym z Kobylan, opowiedzą historycy na Wieczornicy zorganizowanej w szkole podstawowej w Kobylanach. Zapraszamy!

Franciszek Jachimowicz urodził się w 1844 roku na Litwie a zmarł w Kobylanach w 1901 roku (miał 57 lat). Schronienia udzielił mu właściciel majątku w Kobylanach Tytus Peszyński (senior), który także pochodził z Litwy, a do Kobylan uciekł z kolei po powstaniu listopadowym. Powstańcami byli również jego dwaj synowie: Tytus junior i Tadeusz. Tytus (junior) zginął 4 września 1863 roku w bitwie pod Panasówką w jednej z największych bitew powstania styczniowego. Brat Tytusa juniora Tadeusz Peszyński przeżył i po ojcu (powstańcu listopadowym) objął majątek i dwór w Kobylanach. W tamtych czasach nie było tu spokojnie. W korespondencji ze Lwowa w Gazecie Narodowej w 1863 roku napisano: „Dnia 19. września r. b. wachmistrz żandarmerji z Dukli, zebrawszy 15 chłopów we wsi Kobylany wszedł pod nieobecność właściciela tej włości do dworu, zrobił rewizję a nieznalazłszy nic podejrzanego, zabrał z sobą domniemanych trzech powstańców”.  O tych i innych powstańcach w regionie (Krosna i Kobylan) opowiedzą zaproszeni na Wieczornicę historycy, zajmujący się tą tematyką od dawna. Jednak już wiadomo, że wciąż nie wszystkie archiwa zostały zbadane, dlatego równolegle Fundacja Klucz Kobylański prowadzi badania archiwalne, które poszerzą wiadomości o rodzinie Peszyńskich i o roli dworu w Kobylanach w powstaniu styczniowym. Wydarzenie zakończy się poczęstunkiem dla wszystkich uczestników wydarzenia.

Wydarzenie  pod nazwą: Działanie 2 – „Wieczornica” – 22 stycznia 2024 r. – organizowane jest w ramach projektu: „PRZYWRACANIE PAMIĘCI – OD ORDYNACJI DO MUZEUM – rola dworu w Kobylanach w powstaniu styczniowym” dofinansowanym w ramach Programu Dotacyjnego Biura „Niepodległa” „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”. /red.