Kobylany w Średniowieczu – najnowsze sensacyjne odkrycia naukowe!

Kobylany w Średniowieczu – najnowsze sensacyjne odkrycia naukowe!
              W imieniu Fundacji zapraszamy serdecznie Wszystkich Miłośników Historii i Regionalistów na panel historyczny, który odbędzie się już za miesiąc – 23 sierpnia 2024 r. o godz. 18.00 w Wielofunkcyjnym Centrum Kultury Wiejskiej w Łękach Dukielskich.
               Spotkanie nawiązuje do 658. rocznicy ustanowienia jednej z najstarszych ordynacji w Polsce, właśnie w Kluczu Kobylańskim. W Średniowieczu należały do Klucza Kobylany, Łęki, jak i m.in. Dukla, Nadole, Iwla, Mszana, Draganowa, Sulistrowa, Głojsce, Makowiska, Sadki.
              Tematem spotkania będzie najnowszy stan badań dotyczący Kobylan i miejscowości wchodzących w skład historycznego Klucza Kobylańskiego. W dyskusji panelowej udział wezmą historycy Średniowiecza:
prof. Andrzej Marzec (UJ)
prof. Jerzy Sperka (UŚ)
prof. Bożena Czwojdrak (UŚ)
prof. Jerzy Rajman (UKEN)
           A także: prof. Michał Parczewski – archeolog, autor najnowszych ustaleń „Kim był pierwszy właściciel Kobylan i Klucza Kobylańskiego” Jan z Wielkiej Idy.
           Adam A. Pszczolkowski – reprezentujący Związek Szlachty Polskiej przedstawi swoje sensacyjne odkrycie dotyczące datowania zabytkowej chrzcielnicy w kościele w Kobylanach.
          Swój udział potwierdzili także prof. Franciszek Leśniak (UKEN) i prof. Mateusz Wyżga (UKEN); dr Wojciech Krukar – autor mapy historyczno-geograficznej Klucza Kobylańskiego z wytyczoną ścieżką edukacyjną; prof. Piotr Łopatkiewicz – historyk sztuki; dr Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf; Kaj Małachowski (Polski Słownik Biograficzny wersja internetowa), archeolodzy: dr Paweł Kocańda – dyr. Muzeum w Bieczu i dr Wojciech Pasterkiewicz (UR); Mateusz Such – dyr. Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli; dr Łukasz Bajda.
            Spotkanie możemy zorganizować dzięki dofinansowaniu w konkursie dotacyjnym Podkarpackiego Funduszu Rozwoju Podkarpacki Fundusz Rozwoju – przestrzeń działania na realizację zadania w ramach cyklu “Przywracanie pamięci” – Od Ordynacji do Muzeum Klucza Kobylańskiego.
            W ramach tego projektu w ostatnią sobotę zostały zorganizowane integracyjne Sobótki Łęckie. Natomiast 24 sierpnia tego roku odbędzie się Recital fortepianowy prof. Andrzej Pikul przed dworem Sulimirskich w Kobylanach. Serdecznie zapraszamy.

Fot. Adam Pszczółkowski
/Jolanta van Grieken-Barylanka/