O relacji polskiej wsi z dworem – spotkanie z prof. Mateuszem Wyżgą i dr Anną Wylegałą

O relacji polskiej wsi z dworem – spotkanie z prof. Mateuszem Wyżgą i dr Anną Wylegałą
27 sierpnia 2023 roku w Pałacu Kółka Rolniczego w Łękach Dukielskich odbyło się spotkanie z czytelnikami Autorów ważnych książek: z prof. Mateuszem Wyżgą, historykiem związanym z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, autorem książki „Chłopstwo. Historia bez krawata” i z dr Anną Wylegałą z IFiS PAN, autorką książki „Był dwór nie ma dworu”. Spotkanie prowadziła red. Renata Machnik.

Pierwszym, który odpowiedział na pytania prowadzącej był prof. Mateusz Wyżga, historyk związany z Unniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, zapatrzony w mieszkańców wsi i ich ciężką pracę. Wieloletni sołtys rodzinnej wsi Dziekanowice pod Krakowem opowiadał poprzez swój przykład o awansie polskiego chłopa i namawiał do poznawania własnych korzeni.

Następnie o swojej książce i o pracy nad nią opowiadała dr Anna Wylegała, socjolożka, pracownik naukowy Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Jej najnowsza książka „Był dwór, nie ma dworu” to opowieść o reformie rolnej w latach 1944-1945 widzianej przez ludzi, którzy bezpośrednio doświadczyli jej skutków lub byli świadkami wydarzeń sprzed niemal 80 laty. Autorka wykonała wraz z zespołem karkołomną pracę zapisując tysiące metrów taśmy z wypowiedziami świadków historii. To największa wartość źródłowa tej książki. Wyjaśniła, czym był dwór kiedyś, próbowała odpowiedzieć na pytanie, kto jest na wsiach podworskich największym przeciwnikiem odbudowywania dworów i czy odnawianie dworów idzie w dobrą stronę.

Kolejność odpowiedzi zaproszonych autorów miała znaczenie, bo w takie kolejności przeczytała te książki współwłaścicielka dworu, której relację można przeczytać na stronie Koła Miłośników Historii Łęk Dukielskich: https://lekidukielskiedukla.pl/?p=3974
Wspólnie zastanawiano się nad odpowiedzią na takie pytania, jak:

Czy polska wieś potrzebuje dzisiaj dworu? W wielu ludziach tkwi przecież zadra związana z reformą rolną.
Czy istnieje wspólne dziedzictwo dworu i wsi? Co jest tym wspólnym dziedzictwem?Czy wizja dworu, jaką prezentują nowe właścicielki dworu w Kobylanach jest najbardziej optymalna? Bo co jeszcze można zrobić ze zrujnowanym dworem? Właścicielki dworu w Kobylanach zamierzają utworzyć w dworze Muzeum Klucza Kobylańskiego, w którym opowiedzą historię tego miejsca, Kobylan i innych miejscowości w dawnym Kluczu Kobylańskim.W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy i pasjonaci historii z miejscowości z Klucza Kobylańskiego, regionaliści, zaproszeni historycy oraz potomkowie dziedziców z Kobylan i Sulistrowej.

„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program dotacyjny realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego operatorem od 2009 roku jest Muzeum Historii Polski. Program wspiera nowoczesne inicjatywy edukacyjne i artystyczne, które promują postawy patriotyczne i obywatelskie oraz w niebanalny sposób zachęcają do poznawania i badania historii, także tej lokalnej.

Cel realizacji zadania: zachowanie dziedzictwa kulturowego i edukacja kulturalna.

Autor projektu: Dorota Chilik

Oprawa historyczna: Jolanta van Grieken-Barylanka

/red./

Autorzy fotografii: Dorota Chilik, Renata Machnik, Mateusz Więcek.