Fundacja Klucz Kobylański z satysfakcją informuje, że mamy pieszy szlak turystyczny po Kluczu Kobylańskim. Profesjonalną mapę wykonał i szlak turystyczny wytyczył dr Wojciech Krukar, geograf, świetny przewodnik, ekspert od map, toponomastyki i historii Podkarpacia, wykładowca PANS w Krośnie. Mapa powstała w ramach projektu „PRZYWRACANIE PAMIĘCI – OD ORDYNACJI DO MUZEM – rola dworu w Kobylanach w powstaniu styczniowym”. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Mapę oddajemy Państwu w dwóch wersjach:
- plik JPG w wysokiej rozdzielczości (32MB), dostępny TUTAJ lub po kliknięciu na obraz powyżej,
- plik TAR przeznaczony do importu w aplikacjach mobilnych do nawigacji w terenie (np. Locus Map), dostępny TUTAJ.
W zamyśle nowy szlak po Kluczu Kobylańskim ma za zadanie poszerzyć ofertę turystyczną i częściowo ruch turystyczny z okolicy. Przede wszystkim chcemy zachęcić turystę z plecakiem, który odwiedza bardzo popularne Muzeum Przemysłu Naftowego w sąsiedniej Bóbrce, do tego, aby przeszedł przez las z Bóbrki do Dworu Sulimirskich w Kobylanach, w którym w przyszłości będzie izba muzealna Małej Ojczyzny, następnie kierujemy go na pizzę do Łęk Dukielskich, stamtąd przez kolejny las do Dukli, by przez Mszanę, Chyrową, Iwlę, Głojsce, Sulistrową, Makowiska skąd wróci do Kobylan. Może też wybrać trasę odwrotną i zakończyć ją w Łękach Dukielskich. Po drodze zwiedzi na tej pętli atrakcyjne turystyczne miejsca, wśród których jest już niestety tylko jeden zabytkowy Dwór Sulimirskich w Kobylanach, ale są zaznaczone miejsca, w których dwory były, ale już ich nie ma, m.in. w Sulistrowej, Makowiskach, Iwli. Są też do odwiedzenia inne zabytki, zaznaczone na mapie. Mapa będzie uaktualniana.
Nasza Fundacja zrealizowała mapę w roku, w którym przypada 658. rocznica powstania ordynacji w dobrach nazwanych kluczem kobylańskim. Ordynację utworzył w 1366 roku kanclerz, późniejszy arcybiskup Janusz Suchywilk. W literaturze historycznej uznawana jest za jedną z pierwszych ordynacji w Polsce. W skład ordynacji wchodziły dzisiejsze Kobylany, Chyrowa, Draganowa, Dukla, Głojsce, Iwla, Łęki, Makowiska, Mszana, Nadole, Sadki Sulistrowa. Kobylany były wtedy ważniejsze od Dukli.
Warto podkreślić, że Janusz Suchywilk, potomek rycerskiego rodu Grzymalitów, był wówczas jednym z najważniejszych osób w państwie i jako kanclerz królewski, najbliższym współpracownikiem panującego króla Kazimierza Wielkiego.
Nasza działalność jest związana przede wszystkim z odbudową spalonej części dworu w Kobylanach. I to zamierzenie udało się nam już zrealizować. Teraz na swoje prace renowacyjne czeka druga część dworu, jak i zagospodarowanie terenu wokół dworu i samego dworu. Podejmujemy wysiłki, aby także i te prace zrealizować.
Pragniemy również w ramach Fundacji co roku przybliżać kolejne aspekty historyczne tego miejsca i ludzi pochodzących z Kobylan i wsi wchodzących w skład średniowiecznego klucza kobylańskiego. Chcemy zainteresować tym regionem turystów, którzy odwiedzają okoliczne atrakcje turystyczne. Stąd pomysł na mapę, która poprowadzi turystów malowniczymi ścieżkami po Kluczu Kobylańskim. Szlak uzmysłowi nam także ile dworów zniknęło z naszego krajobrazu. A przecież były ośrodkami kultury i patriotyzmu w dawnej Polsce. W samym Kluczu były przecież w Sulistrowej, Makowiskach, Iwli i już ich nie ma. Był nawet w Sadkach, ale dzisiaj nikt nie wie, gdzie stał. Niewiele brakowało, aby zniknął dwór w Kobylanach. Na szczęście został uratowany i już jest świadkiem ciekawych spotkań muzyczno-historycznych, które organizujemy i zamierzamy organizować co roku zawsze wokół daty 28 sierpnia. Bo to 28 sierpnia 1366 roku król Kazimierz Wielki podpisał we Włodzimierzu na Rusi ważny dokument, ustanawiający ordynację w kluczu kobylańskim.
Dorota Chilik & Jolanta van Grieken-Barylanka